Yücel Dönmez

Yücel Dönmez Yapı Enstitüsünü bitirdikten sonra Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunu birincilikle kazanarak sanat eğitimine başlar.

1974 yılında mezun olan Yücel Dönmez, Doğa Düzenlemeleri çalışmaları ile Türkiye’de ilk Land Art çalışmalarını yapar ve ertesi yıl da dünyada kar üzerine resim yapan ilk sanatçı olarak Uludağ’da 300 metre karelik ilk Kar Resmi’ni yapar. Daha sonra land art çalışmalarını Chicago’da yapan Dönmez dünya sanat tarihine dünyada kar resmini ilk defa yapan sanatçı olarak geçer.

Yücel Dönmez Türk-İslam sanatının çağdaş sentezlerini ortaya koyan tekniğini ilk kez The Art Institute of Chicago’da ki sergisinde ve performanslarında yaptığı zaman (1987 Temmuz) dünyaya yeni bir resim tekniği ve üslubu geldiğinin müjdesini de müzeden ABD ulusal televizyon kanalları ile vermiş olur. O dönemde Rahmetli Turgut Özal’ın da özel ilgisiyle Yücel Dönmez Miami’de yapılan Akldeniz Sanat festivalinde Türkiye’yi temsil eder ve 1988 yılında ise Türkiye’ye davet edilerek TRT ve Eurovision Televizyonları için Uludağ’da bir kar resmi çalışması yapar ve Avrupa’da bir çok televizyonda yer alır.

Dönmez 2005 yılından beri sanat çalışmalarını İstanbul ve Chicag’da bulunan atölyelerinde gerçekleştiriyor.

Gösterilen sonuç sayısı: 9