Sevgi Çağal

SEVGİ ÇAĞAL
Sevgi Çağal, küçük yaşta ailesi ile birlikte New York´a göçetmiştir. New York Üniversitesi (N.Y.U) Fransız Dili ve Edebiyatı ve Sanat tarihi fakültesi mezunudur. Çağal İngilizce, Fransızca, İtalyanca dillerine vakıftır. Paris´te sanat eğitimine devam eden sanatçı, 1985 yılından bu yana çalışmalarını Türkiye´de sürdürmektedir. Uluslarası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir ve yurtiçi ve yurtdışı dahil 25 kişisel ve 40 karma sergiye imza atmıştır. Sanatçının eserleri, yurtiçinde olduğu gibi, A.B.D, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, İsveç, İrlanda, İngiltere ve Hong Kong’daki koleksiyonlarda da yer almaktadır. 1998 yılında kendi atölyesini kuran sanatçı, 2004 yılında Studio 19´u kurmuştur. Sanatçı kitapları çevirisi de yapan sanatçı, tekstil ve mücevher tasarımı da yapmaktadır. 2004 yılından bu yana bronz heykel çalışmalarını sürdürmektedir. Studio 19 da resim dersleri veren sanatçı, halen İngilizce ve Fransızca dillerinde çeviri yapmaktadır. Sanatında kadın ve doğa temalarını irdeleyen sanatçı yuvarlak, doğurgan formlarıyla ve kışkırtıcı renkleriyle tanınmaktadır. Bronz heykellerinde ise dokunulası, yumuşaklığı yakalamıştır.

Nişantaşı Sanat Parkında “adam&eve” heykeli ve “loveseat” bankı bulunmaktadır. Sevgi Çağal 2009 Floransa Bienali dahil, çok sayıda uluslararası sanat organizasyonlarına davet edilmiştir. Yurtdışında New York ARTEXPO Innsbruck ve İtalya Reggio Emilio Sanat fuarlarına dahil çeşitli sanat fuarlarına katılmıştır.

SEVGI CAGAL
Born in 1956, Bursa, Turkey.
Moved to the United States with her family at a very early age. She grew up in Brooklyn, Art History. She is fluent in English, Turkish, French and İtalian participated in workshops in Paris and New York as well as in İstanbul. She studied painting after having graduated from university with various artists from all over the world. She founded Studio 19 in İstanbul where she has chosen to reside since 1985. Cagal has had 25 solo exhibitions and has participated in 40 mixed exhibitions worldwide. Her works may be found in collections in the U.S., France, Spain, Italy, Holland, Sweden, Ireland, England, Australia and Hong Kong as well as in Turkey. She is also a teacher of painting and translator of art history books and artists biographies. Cagal has built a sculpture for a park in Istanbul in 2009. Cagal has participated in artfairs locally and internationally . She has participated in the New York, Florence, Reggio Emilia, Innsbruck , and Istanbul art Fairs..

Gösterilen sonuç sayısı: 8