Özgür Yener

01.10.1974 tarihinde İstanbul’da doğan Özgür Yener, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Ana Sanat Dalından mezun olduktan sonra, bir süre sürdürdüğü sanatsal arayışlarının ardından 2003 yılında Madrid Complutense Üniversitesinin açmış olduğu sınavı kazanarak mastır yapmaya hak kazandı ve Madrid’de Félix Guisásola, Ramón Caravaca, Pilar Montero, Patricia Mayayo, Miguel Á. Ramos, Catalina Buezo, Josu Larrañaga, Juan Luis Martín Prada ve Daniel Lupion gibi hocaların atölye ve teorik öğretileriyle sanat eğitimine devam etti. Çağdaş Sanat Teoriği ve Pratiği adlı mastır programını başarıyla tamamladı. Bu dönemde İspanya ve İzlanda’da iki büyük kolektif sergide yer aldı.
2005 yılında doktora eğitimine kabul edilen sanatçı ‘Plastik, Teknik ve Konsept’ programı doğrultusunda ‘materik resim’, ‘çoklu ifade imkânları’, ‘tarihi ve çağdaş koleksiyonlar vasıtası ile koleksiyonculuk fenomeni’ gibi dersler aldı.
2003-2006 yılları arasında Madrid’de, dünyaca ünlü Del Prado, Tysen Bornemisa ve Reina Sofia müzelerinde incelemelerde bulundu.
Sanatçı, ilk dönem kompozisyonlarında (2002-2004) ölüm temasını işleyerek hızı ve zamanı sorgulayan özgün bir dışavurum sergilemiştir. Bu sorgulama, ileriki çalışmalarında, genellikle insan bedeninin parçalarını birer özne olarak kullanıp mekanı ortadan kaldıran kompozisyon anlayışı içerisinde, ruhsallığı ön plana çıkarmıştır.
Sanatçının iç dünyasını anlatmayı amaçlayan anlatımcı tavrı; resimlerinde doğayı ve toplumu nesnel bir şekilde yansıtmak yerine, öznel ya da içsel gerçeğin yansımasını gösterir. Desenler kendiliğinden ortaya çıkan tepkilerden oluşup, düşünceler ve verilmek istenen mesaj öne çıkmaktadır. Düşünceye dayanan bireysellik en öndedir. Kendinden emin, devrimci, üslup bilinci olan sanatçı; çizgi ve renk kullanımı konusundaki özgürlüğü ile duyguların yapıtlara yansımasını amaçlar.
Bugünkü yapıtlarında leke anlayışını koruyan ve satıh üzerine figür ile ilgili daha açık ipuçları bırakan sanatçı; bu şekilde, izleyiciyi, resmin içerisindeki ruhsal boyuta taşıyan ek bir yol daha çizmiştir.
Resmi davetle katıldığı 2004 Reykjavík Hrafnista karma sergisinde sergilediği iki eseri devlet koleksiyonuna girmiş, Mart 2007’de Madrid Francisco Duayer Sanat Galerisinde Silencio de Abstracto adı altında açtığı kişisel sergisi ise olumlu sesler getirmiştir.
1999’dan bu yana profesyonel resim çalışmalarını sürdüren sanatçı, baba olması ile birlikte 2006 yılında doktora eğitimine bir yıl ara vererek yurda döndü. Eserleri birçok özel ve resmi koleksiyona girmiş olan sanatçı yurt içinde de birçok kişisel ve karma sergide izleyicileriyle buluşmuştur.
Bugün sanat dünyasına İstanbul penceresinden bakan Özgür Yener, İstanbul Maltepe’de kurduğu atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Gösterilen sonuç sayısı: 11