Güzin Akdemir

GÜZİN AKDEMİR

Güzin AKDEMİR Adana’da yaşamaktadır.

İlk resim eğitimini MEB Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mustafa Dulda Atölyesinde almıştır. Bilahare Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim ve Heykel bölümüne misafir öğrenci olarak devam etmiş ve orada resim derslerini Doç. Dr. Mustafa Okan’dan, heykel derslerini ise Doç. Dr. Birnur Eraldemir’den almıştır.

Yaklaşık 18 yıldır profesyonel olarak resim yapmaktadır.

Güzin AKDEMİR resimlerini kontrplak veya tuval üzerine yağlı boya olarak ve kadın portresi ağırlıklı çalışmaktadır. Çünkü kadınlar onun için çok zengin bir esin kaynağı olmuşlardır. Tablolarında kadınların durgunluğu ve yalın duyguları egemen olmuş, yüzleri ve bakışları kaygılı, ürkek, düşünceli, suskun, sükûnet içerisinde, yani bütün karmaşık duyguları bir arada yansıtıyor. Portrelerinde kadınların yüz ifadeleri oldukça anlamlıdır. Bir kısmında derin bakışlar, kırık gülümsemeler ve olgun tavırlar görebilirsiniz. Kimi öfkeli, kimi ağlamaklı, kimi kuşkulu, kimi ise bakışlarıyla adeta insanlara kaygılarını ve sorularını fırlatıyorlar. Hemen hemen her resmi kadının dışa vurumunu sevgi dolu olarak ancak buna karşılık yaşama belki de kırgın bakışını simgeliyor. Onların iç dünyalarını ve tutkularını da yansıtıyor. Yani insanın içsel yalnızlığını, hem bir bekleyiş ve hem de sanki çevre baskısının sıkıntılarını çeker gibi yoğun bir duygu seli içerisinde görmek mümkün oluyor. Hepsinde hem bir umut hem de bir suskunluk var. Buna karşılık yine hepsinde insanı gülümseyerek saran bir havaları da var. Ele aldığı kadın motifleri genellikle bakımlı, iyi eğitimli, çağdaş, orta kesim ve özgün insanlar. Çoğunlukla saf bir yapıya sahipler ama her birisinin içleri alabildiğince zengin duygularla yüklü.

Çalışmalarını Adana ve İstanbul’daki kendi Atölyelerinde yapmaktadır.

Türkiye, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, İngiltere ve ABD’de yaşayan koleksiyoncularda tabloları mevcuttur.

Sanatçı, İstanbul Ressamlar Derneği ve Adana Ressamlar Derneği üyesidir.

GUZIN AKDEMIR

Guzin AKDEMIR lives in Adana, Turkiye.

She had her first painting lessons at Ministry of National Education, State Fine Arts Mustafa Dulda Atelier. She had then attended at University of Çukurova, Faculty of Education, Division of Painting and Sculpture as a guest student, where she her later lessons in painting from Ass.Professor Mr. Mustafa Okan and lessons in sculpture from Ass. Professor Mrs. Birnur Eraldemir.

She has been painting professionally for about 18 years.

She is a figurative artist and oil paints on plywood or canvas. Her inspirations are women eyes and anxious glances. They are shy, thoughtful, silent, calm which reflects a combination of all the complex emotions. The figures reflect their inner world and their passions..
In her paintings, women’s facial expressions are quite significant. In some of them, you can see a glance at the deep, broken smiles or mature attitudes. Some of the women are angry, some are in tearful, some are doubtful, almost throw their concerns and questions to people and some are happy..
Women in her paintings are unique; generally groomed, modern, middle class. They mostly have a pure structure, but all emotional.

She is working in her own studios in home town Adana also in Istanbul.

Art collectors from Turkiye, France, Germany, Spain, Italy, England & USA possess her paintings.

She is a member of Istanbul Painters Association & Adana Painters Association.

Gösterilen sonuç sayısı: 20